DomůFinanceBank of England bude muset na zrychlující se inflaci reagovat

Bank of England bude muset na zrychlující se inflaci reagovat

-

Míra inflace v Británii se zrychluje a britská centrální banka na to „bude muset reagovat“. Uvedl to guvernér Bank of England (BoE) Andrew Bailey. Jeho nejnovější vyjádření tak signalizují, že banka by mohla v krátké době hlavní úrokovou sazbu z jejího nynějšího historického minima 0,1% zvýšit. Kdy by to mohlo být, však Bailey neupřesnil.

Centrální banka již dříve informovala, že v důsledku zotavování ekonomiky míra inflace překročí 4% a později se jí tempo zpomalí. Bailey však nyní upozornil, že v důsledku rostoucích cen energií se spotřebitelské ceny budou na vyšší úrovni držet déle, než se původně předpokládalo.

Ostatní údaje (za srpen) uváděli meziroční míru inflace na úrovni 3,2%. Nové údaje budou zveřejněny ve středu 20. října.

Investoři předpokládají, že banka zvýší úrokové sazby koncem tohoto, případně začátkem příštího roku. V reakci na nejnovější vyjádření Baileyho však analytici uvedli, že je to zatím nejjasnější signál, že k jejich zvýšení může dojít velmi rychle.

„Měnová politika nemůže vyřešit problémy na straně nabídky, musíme však reagovat, pokud vidíme rizika, zejména pro inflaci a inflační očekávání ve střednědobém horizontu. Proto jsme také signalizovaly a toto je další takový signál, že budeme muset jednat,“ řekl guvernér BoE. Jak však dodal, potřebné kroky udělá centrální banka na zasedání měnového výboru. Nejbližší zasedání je naplánováno na 4. listopadu.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek