DomůMagazínBritští podnikatelé se obávají, že problémy s dodávkami potrvají další rok

Britští podnikatelé se obávají, že problémy s dodávkami potrvají další rok

-

Britští podnikatelé se obávají, že problémy s dodávkami surovin a komponentů potrvají nejméně další rok. Ty přitom brzdí zotavování britské ekonomiky z pandemie nového koronavirus. Ukázal to průzkum společnosti Deloitte mezi finančními řediteli předních britských firem.

Centrální banka (Bank of England, BoE) se pokouší vyhodnotit, jak dlouho bude trvat současné vysoké tempo růstu inflace. V průzkumu Deloitte více než polovina finančních ředitelů uvedla, že inflace spotřebitelských cen bude io dva roky stále nad úrovní 2,5%.

V srpnu přitom BoE ve své prognóze předpověděla, že míra inflace bude o dva roky jen mírně nad 2%, přičemž v následujících měsících dosáhne 4%.

Britskou ekonomiku však i nadále sužuje nedostatek dodávek, se kterým zápasí i ostatní ekonomiky na celém světě, a také nedostatek personálu v důsledku zpřísnění imigračních pravidel po brexite.

Očekává se tak, že BoE zvýší úrokové sazby poprvé od začátku pandemie buď později v tomto roce, nebo začátkem příštího roku 2022.

Společnost Deloitte dále zjistila, že finanční ředitelé předpovídají v následujících 12 měsících největší růst provozních nákladů v 14-leté historii průzkumu.

Rekordně vysoký podíl finančních ředitelů plánuje také zvýšení kapitálových výdajů. To je dobrá zpráva pro premiéra Borise Johnsona, který tento měsíc vyčítal zaměstnavatelům, že upřednostňují práci migrantů před investicemi na zvýšení produktivity.

Ian Stewart, hlavní ekonom Deloitte, se domnívá, že důvodem investic je negativní vliv pandemie a brexitu na britskou ekonomiku, jakož i přechod na obnovitelné zdroje energie.

Na průzkumu, který se uskutečnil ve dnech od 20. září do 4. října, se zúčastnilo 92 finančních ředitelů, přičemž 18 z nich bylo z firem zahrnutých do akciového FTSE 100 a 32 do akciového indexu FTSE 250.

V separátní zprávě Stephen Phipson, šéf skupiny britských výrobců Make UK, žádá vládu premiéra Johnsona, aby po napjatých vztazích v souvislosti s brexitom přestala přistupovat k podnikům jako ke „vnitřním nepřítelem“.

„V současnosti v průmyslu panuje pocit, že vláda stále bojuje v ostatní válce a považuje firmy za vnitřního nepřítele,“ řekl Phipson. „Podniky se pohnuly dopředu a vláda se musí také.“

Naléhavě proto vyzval britského ministra financí Rishiho Sunaka, aby v rámci rozpočtu, který má představit 27. října, oznámil novou průmyslovou strategii včetně rozšíření dvouletých daňových investičních pobídek a dalších opatření na stimulaci digitálních a ekologických investic.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek