DomůFinanceInflace v Polsku může do konce roku dosáhnout 6,5%

Inflace v Polsku může do konce roku dosáhnout 6,5%

-

Meziroční míra inflace v Polsku by mohla do konce tohoto roku dosáhnout až 6,5%. Uvedla to v pondělí ve své zprávě americká banka Goldman Sachs (GS).

Růst inflace v sousední zemi se totiž v září zrychlil více, než ekonomové očekávali, na 5,9% (ze srpnových 5,5%), což bylo největší tempo za více než 20 let.

Goldman Sachs v tiskové zprávě uvedla, že se rozhodla přezkoumat svou prognózu inflace pro Polsko po zveřejnění zářijových údajů o vývoji spotřebitelských cen koncem minulého týdne.

Důvodem zrychlování inflace v největší postkomunistické ekonomice v Evropské unii jsou stoupající ceny potravin a energií spolu s růstem cen ostatních komodit. To mělo vliv i na rozhodnutí Goldman Sachs revidovat svou prognózu pro Polsko.

„V současnosti ekonomové banky očekávají, že inflace v Polsku dosáhne na konci roku 6,5%,“ napsali ve zprávě.

Podle Goldman Sachs vysoká míra inflace bude trápit Polsko iv příštím roce v důsledku očekávaného zvýšení poplatků za energie a cen spotřebního zboží.

„V souvislosti s tím experti GS nyní předpovídají, že příštím inflace dosáhne v průměru 4,1%,“ poznamenala banka.

Předpovídá také, že měnový výbor Národní banky Polska (NBP) do konce roku 2021 ještě jednou zvýší klíčový úrok poté, co začátkem října nečekaně oznámil jeho nárůst o 40 bazických bodů na 0,5% z rekordně nízké úrovně 0,1%. Odůvodnil to právě vysokou inflací.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek