DomůRady a NávodyDovoz hliníku do Číny v září vzrostl o 2,2%

Dovoz hliníku do Číny v září vzrostl o 2,2%

-

Dovoz hliníku do Číny v září vzrostl o 2,2% oproti předchozímu měsíci. Ukázaly to v pondělí údaje celní správy. Omezení domácí výroby pro problémy s energiemi udržuje totiž silná poptávka po dovozu kovu ze zahraničí.

Dovoz surového hliníku a výrobků, mezi které patří primární kov i surový legovaný hliník, do Číny se v září zvýšil na 252.921 tun z 247.547 tun v srpnu, ale byl o 28,9% nižší než ve stejném období předchozího roku.

Čína dovezla v roce 2020 rekordní množství hliníku v reakci na rychlé oživení poptávky po zmírnění pandemie nového koronavirus. Právě toto oživení otevřelo takzvané arbitrážní okno a umožnilo příliv levnějšího kovu ze zahraničí.

Dovoz však zůstává iv tomto roce vysoký, protože nedostatek energií vede k omezení energeticky náročné výroby hliníku v Číně, která je největším spotřebitelem tohoto kovu na světě. Pondělní údaje ukázaly také, že primární těžba hliníku v Číně v září klesla již pátý měsíc v řadě.

Za devět měsíců do konce září 2021 vzrostl import hliníku do Číny meziročně o 14,2% na 2,275 milionu tun, informovala celní správa.

Dovoz bauxitu, hliníkové rudy se zvýšil v září meziročně o 0,3% na 8,34 milionu tun, ale oproti srpnu klesl o 4,1%.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek