Evropská komise (EK) chce zjednodušit fiskální pravidla pro členské státy Evropské unie (EU). Během koronakrízy si vlády členských států rekordně půjčovaly, aby zmírnily ekonomické následky pandemie, a dosavadní rozpočtová pravidla neodpovídají nové situaci.
EK chce v úterý (19. 10.) svým návrhem na reformu fiskálních pravidel spustit diskusi v EU. EK požaduje zjednodušení pravidel a zlepšení jejich prosazování, uvedla německá agentura DPA, která má návrh EK k dispozici.
Komise však nezmiňuje rozsáhlou reformu fiskálních pravidel, jak požadují některé členské státy EU. Flexibilita pravidel umožnila přiměřeně reagovat na koronakrízu, píše se v návrhu EK.
Dočasně se pozastavila platnost Paktu stability a růstu, aby si vlády členských států EU mohli vzít vysoké půjčky, aby zmírnily ekonomické následky pandemie. Pakt stanoví strop pro veřejné dluhy zemí Unie na 60% hrubého domácího produktu (HDP). Rozpočtové deficity by podle něj neměly překračovat 3% HDP. Pakt by se měl vrátit v platnost v roce 2023.
Průměrný veřejný dluh v rámci EU činil v minulém roce 92% HDP, uvádí se v návrhu, kterým chce EK spustit diskusi členských států a expertů o revizi fiskálních pravidel.
Zvýšení dluhového stropu minulý týden podpořil i šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling. Fiskální pravidla měnové unie se podle něj „musí přizpůsobit změněným ekonomickým podmínkám“. Dodal, že aktuální strop pro veřejný dluh na úrovni 60% hrubého domácího produktu (HDP) je „už neaktuální“.