Mnoho lidí v dnešní době žije, jak se říká, od výplaty k výplatě. Nějaký čas to sice může fungovat, ale co se stane v případě, že přijdete o práci? Jak budete moci splácet své závazky?
Pojištění jako kompenzace
Pojištění proti ztrátě zaměstnání se může na první pohled jevit jako dokonalé řešení pro případ ukončení pracovního poměru. Ukážeme si ale, že nemusí být tak výhodné.
První zádrhel je to, že vy sami musíte být aktivní a musíte informovat svou banku nebo nebankovní společnost o tom, že si chcete pojištění sjednat. Také si musíte zjistit, zda daná společnost pojištění poskytuje a ke kterým typům úvěrů. I když je velmi nepravděpodobné, že by tento produkt v nabídce neměli, stejně si projděte podmínky sjednání pojištění a toho, co by vás čekalo v případě, že byste ho chtěli uplatnit.
Pokud zjistíte, že vámi vybraná společnost pojištění poskytuje, neváhejte a smlouvu podepište co nejdříve. Většina společností si ráda dává na čas a sjednání pojištění, tedy doba od podpisu pojistné smlouvy až k momentu, kdy budete pojištěni, je dlouhá. Tento časový úsek se pohybuje mezi 90 a 180 dny. Pokud přijdete o zaměstnání v tomto období, tak žádné peníze nedostanete.
Co je karenční doba?
Karenční doba vyjadřuje minimální dobu, po kterou musíte být bez zaměstnání, abyste dosáhli na pojistné plnění. Toto období je také poměrně dlouhé, většinou se jedná o 60 dnů. Pouze ve výjimečných případech se může jednat o dobu kratší.
V praxi tato lhůta znamená, že pokud přijdete o práci, pojišťovna vám poskytne kompenzaci až po poměrně dlouhé době. Stane se tedy, že minimálně první splátky budete muset platit ze své kapsy.
Na co se pojištění vlastně vztahuje?
Pojišťovny kryjí pojistnou událost v případě, že dostanete výpověď od zaměstnavatele z organizačních důvodů, z důvodu vašeho zdravotního stavu dle zákoníku práce anebo okamžité zrušení pracovního poměru z vaší strany z důvodu zdravotního stavu. Dále se jedná o okamžité zrušení pracovního poměru z vaší strany, tedy ze strany zaměstnance, pro nevyplacení mzdy dle podmínek stanovených zákonem.
Na co se pojištění naopak nevztahuje?
Pojistné krytí se nevztahuje na situace, kdy jste vy ukončili dobrovolně zaměstnání nebo pracovní poměr a také na čekací dobu. Samozřejmě se nevztahuje ani na případ, kdy s vámi zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr dle §52.
Pojistné plnění se vyplácí do okamžiku nástupu do nového zaměstnání, odchodu do starobního či invalidního důchodu či na mateřskou dovolenou. Maximálně se však může jednat o 4 měsíce.
Co dělat, když mi pojištění nepomůže?
Pokud jste o práci přišli a pojištění nemáte sjednané, jste v čekací době nebo v jakékoliv jiné situaci, kdy vám vypadl pravidelný příjem a nejste schopni platit splátky, zkuste se poohlédnout po nebankovní půjčce. Například půjčka online je dělaná právě pro situace, kdy rychle a nutně potřebujete peníze.